معرفی و روش های پشتیبان گیری

پشتیبان گیری به کپی فایل های فیزیکی و مجازی یا پایگاه های داده به مکان ثانویه برای حفاظت در صورت خرابی یا فاجعه اشاره می شود. به روند پشتیبان گیری از داده ها DRP گفته می شود. شرکت ها اطلاعاتی را که ممکن است به واسطه خرابی سخت افزار، هک مخرب، خطای کاربر یا سایر وقایع آسیب پذیر هستند، پشتیبان گیری می کنند. هدف از راه اندازی سیستم پشتیبان گیری در سازمان ها بازیابی داده ها در کمترین زمان ممکن و برگشت به کار اولیه در زمان از دست دادن داده ها است.اصطلاح پشتیبان گیری داده ها و حفاظت از داده ها اغلب به طور متناوب با هم استفاده می شوند، هر چند حفاظت از داده ها اهداف وسیع تری مانند تداوم کسب و کار (BC)، امنیت داده ها، مدیریت چرخه اطلاعات و پیشگیری از بدافزار و ویروس های کامپیوتری را شامل می شود اما پشیبان گیری اینگونه نیست. در واقع پشتیبان گیری یکی از موارد و پارامترهای مهمی است که در فرآیند حفاظت از داده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

چه اطلاعاتی و در چه بازه های زمانی بایستی از داده ها پشتیبان گیری کرد؟
یک فرایند پشتیبان به پایگاه داده های بحرانی یا برنامه های مربوط به کسب و کار (LOB) اعمال می شود. این فرایند توسط خط مشی های پشتیبان گیری از پیش تعریف شده مشخص می کند برای چه میزان از داده ها بایستی پشتیبان تهیه کرد و چند نسخه کپی شده مورد نیاز است تا موافقت نامه های سطح سرویس (SLA) برای کسب و کار به درستی فراهم شود.

بهترین شیوه ها نشان می دهد که پشتیبان گیری کامل داده ها باید حداقل یک بار در هفته انجام شود. اغلب در طول هفته های تعطیل و یا ساعات غیر کاری که ترافیک داده ها کمتر است عملیات پشتیبان گیری انجام می شود. برای تکمیل پشتیبان گیری کامل در هر هفته، شرکت ها معمولا از متدهای تفاضلی (Differential) یا افزایشی (Incremental) استفاده می کنند. به طور کلی سه نوع متد پشتیبان گیری وجود دارد که این موارد عبارتند از:
پشتیبان گیری کامل (Full Backup): در این متد از تمام اطلاعات بصورت کامل پشتیبان تهیه می شود.
پشتیبان گیری افزایشی (Incremental Backup): در این نوع متد، زمانی که تغییراتی را روی اطلاعات اعمال کنیم، پشتیبان گیری تنها از این تغییرات گرفته می‌شود. این نوع پشتیبان گیری حجم کمتری نسبت به پشتیبان گیری کامل دارد.
پشتیبان گیری تفاضلی (Deferential Backup): این متد از تغییرات صورت گرفته نسبت به آخرین پشتیبان گیری کامل، پشتیبان تهیه می کند.

رسانه‌های ذخیره‌سازی پشتیبان گیری
قبل از اینکه دیسک به عنوان ابزار ذخیره سازی پشتیبان گیری اصلی در اوایل سال 2000 تبدیل شود، اکثر سازمان ها از درایو نوار مغناطیسی برای ذخیره داده های پشتیبان گیری استفاده می کردند. اگرچه درایو نوار مغناطیسی هنوز هم امروزه استفاده می شود، اما عمدتا برای داده های بایگانی شده ای که به سرعت بازیابی زیادی نیاز ندارند. با افزایش حجم داده های پشتیبان، فروشندگان تجهیزات رسانه های ذخیره سازی نیز قابلیت هایی را فراهم کرده اند که علاوه بر ذخیره سازی همه داده های پشتیبان امکان انتقال داده ها را از رسانه ای به رسانه ای دیگر فراهم کرده اند. مهمترین رسانه هایی که امروزه استفاده می شود، درایوهای HDD و SSD است. این دو نوع رسانه نیز می تواند روی تجهیزات سخت افزاری (مانند سرورهای HP) نیز قرار گیرد. شکل زیر انواع رسانه های ذخیره سازی را بهتر نشان می دهد.

شکل 1 – انواع رسانه های ذخیره سازی پشتیبان گیری

پشتیبان گیری از داده ها می تواند به صورت آفلاین و آنلاین انجام شود. در پشتیبان گیری آفلاین یا پشتیبان گیری سرد تمام داده ها روی یک سرور یا پایگاه داده ای که به شبکه متصل نیست، انتقال داده می شوند. در واقع با این پشتیبان گیری داده ها بایستی به صورت دستی جابه جا و در پایگاه داده ذخیره شوند به طوری که امکان بروز رسانی از طریق شبکه برای این نوع پشتیبان گیری وجود ندارد اما در پشتیبان گیری آنلاین فایل ها، پوشه ها و یا تمام محتویات یک هارد دیسک به طور منظم بر روی یک سرور راه دور یا کامپیوتر متصل به شبکه که خارج از محل سایت اصلی است، منتقل می شوند و عملیات بروز رسانی همیشه صورت می گیرد.

وندورها یا فروشندگان نرم افزار و سخت افزار پشتیبان گیری
وندورهایی که چارچوب های سخت افزاری برای پشتیبان گیری ارائه می کنند، عبارتند از:

Barracuda Networks
Cohesity
Dell EMC (Data Domain)
Drobo
ExaGrid Systems
Hewlett Packard Enterprise (HPE)
Hitachi Data Systems
IBM
NEC Corp
Oracle StorageTek (tape libraries)
Quantum Corp
Rubrik
Spectra Logic
Unitrends
Veritas NetBackup

لیدرهای تجاری که نرم افزارهای پشتیبان گیری را ارائه می کنند، عبارتند از:

Acronis
Arcserve
Asigra
Commvault
Datto
Druva
EMC Data Protection Suite (Avamar, Data Protection Advisor, Mozy, NetWorker and SourceOne)
EMC RecoverPoint replication manager
Nakivo
Veeam Software
Veritas Technologies

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان منتشر نخواهد شد.