فناوری اطلاعات چیست؟

فناوری اطلاعات یا تکنولوژی اطلاعات چیست؟

فناوری اطلاعات یا Information Technology که غالبا به اختصار (IT) نامیده می شود رویکرد جدیدی است که امروزه بسیار مهم و پر اهمیت می باشد. فناوری اطلاعات به استفاده از هر گونه رایانه، ذخیره سازی، شبکه و دیگر دستگاه های فیزیکی، زیرساخت ها و فرایندها جهت ایجاد، پردازش، ذخیره، حفاظت و مبادله انواع داده های الکترونیکی اطلاق می شود. در واقع هر ابزاری که باعث شود داده های دیجیتال و الکترونیک تولید و بین سیستم های کامپیوتری منتقل شود، به نوعی فناوری اطلاعات را رقم زده است. بگذارید یک مثال در این زمینه بزینم تا مشخص شود که فناوری اطلاعات چگونه افراد، ابزارها، تجهیزات و غیره را بهم مرتبط و متصل می کند، فرض کنید که یک شخص در دور ترین منطقه جغرافیایی شبیه یک جزیره زندگی می کند، این شخص فقط یک موبایل دارد و از طریق موبایل صرفا می تواند تماس صوتی برقرار کند. بنابراین این شخص از فناوری اطلاعات که پردازش صوتی داده ها را انجام می دهد برای انتقال صوت بین سیستم های کامپیوتری استفاده می کند، حال اگر این شخص بتواند از طریق موبایل به اینترنت متصل شود نوع دیگری از فناوری اطلاعات که پردازش صوت، فیلم و داده های دیجیتال را انجام می دهد، استفاده کرده است.

فناوری اطلاعات منطقه ای وسیع از ابزارها و سرویس ها را پوشش می دهد به طوری که معمولا به عنوان مترادف رایانه ها و شبکه های کامپیوتری استفاده می شود، اما همچنین سایر فناوری های توزیع اطلاعات مانند تلویزیون، موبایل، تلفن و حتی تمام ابزارها و تجهیزات حوزه IOT را شامل می شود. تصویر زیر اکثر حوزه های مرتبط با فناوری اطلاعات را بهتر نشان می دهد.

فناوری اطلاعات معمولا به عنوان زیر مجموعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در نظر گرفته می شود. یک سیستم فناوری اطلاعات (سیستم IT) به طور کلی یک سیستم اطلاعاتی، یک سیستم ارتباطی یا، به طور خاص، یک سیستم کامپیوتری (از جمله تمام سخت افزار، نرم افزار و تجهیزات جانبی) است که توسط یک گروه محدود از کاربران مدیریت می شود.

ظهور فناوری اطلاعات راه را برای نوآوری های مختلف هموار کرده است. با دیجیتالی کردن اطلاعات، کسب و کارهای بیشتر و به طور فزاینده ای از مزایای ابزارهای دیجیتال برای بهبود چشم انداز خود استفاده می کنند. فناوری اطلاعات در تبدیل این فرایند یک موفقیت کامل بوده است. فناوری اطلاعات به طور چشمگیری جان افراد را تغییر داده است. زیرا ابزارهای زیادی در این زمینه وجود دارد که در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این امر کسب و کارها را برای تجزیه و تحلیل داده ها و برنامه ریزی استراتژی های تجاری فراهم می کند. استفاده از فناوری اطلاعات بدین معنی است که تجزیه و تحلیل داده ها دقیق است، بنابراین بهینه سازی فرایندها و فعالیت های کاری با فناوری اطلاعات بسیار بالا می شود.

تاریخچه فناوری اطلاعات

اکثر مردم به طور خودکار فناوری اطلاعات را با رایانه و اینترنت مرتبط می کنند اما فناوری اطلاعات صرفا محدود به این دو حوزه نمی شود. در حقیقت، فناوری اطلاعات در قالب اصلی آن، هزاران سال پیش بوده است. مردم از زمانی آغاز به جمع آوری اطلاعات می کردند و اطلاعات اولیه را با روش های برقراری ارتباط از طریق فناوری های موجود آن زمان مبادله می کردند به نوعی از فناوری اطلاعات استفاده کرده اند. به طور مثال اگر در زمان قبل از مسیخ مردم اطلاعات را روی سنگ، پوست حیوانات و غیره می نوشتند و آنها را با روش های مختلفی جابه جا می کردند مثل این است که از فناوری اطلاعات بهره می بردند. بسیاری از مردم متوجه نیستند که یک روند برای رسیدن به جایی که امروز هستیم وجود داشته است. امروزه مورخان چهار مرحله توسعه فناوری اطلاعات را تشخیص می دهند: 1. دوره پیش از مکانیک  2. دوره مکانیک 3. دوره الکترومکانیکی 4. دوره الکترونیکی 5. دوره اطلاعات و اینترنت.

 • دوره پیش از مکانیک

دوره پیش از مکانیک به دوره بین 3000 سال قبل از میلاد تا 1450 میلادی بر می گردد. ارتباط میان انسان ها به واسطه استفاده از آن زبان های زودگذر شناخته شده بود، اما دیگران نیز با استفاده از نقاشی های تصویری که بعدها به عنوان پتروگلیف (Petroglyphs) نامیده می شدند، و سطح اولیه برای این تصاویر سنگ بود، به توسعه زودهنگام الفبای فنیقی (Phoenician) منجر شد. تصویر زیر یک نمونه از سنگ نوشته هایی است که در گذشته مورد استفاده عموم افراد قرار می گرفت.

 • دوره مکانیک

در این مرحله ما شروع به دیدن برخی از همبستگی بین اولین اشکال فناوری اطلاعات و سیستم های که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد، هستیم. تاریخچه دوره مکانیکی بین سال های 1450 و 1840 است. در این زمان، تعداد قابل توجهی از فناوری های جدید ظهور کرد و علاقه به این نوع فناوری ها بر این اساس افزایش یافت. تصویر زیر یک نمونه از اختراعات مربوط به دوره مکانیک است که برای تایپ استفاده می شد.

 • دوره الکترومکانیکی

در طول این مرحله از فناوری اطلاعات، ما شروع به دیدن برخی از شباهت های فناوری هایی که در دو دهه گذشته در دسترس ما قرار دارند، بودیم. تاریخچه دوره الکترومکانیکی بین سال های 1840 و 1940 را تعیین می کند. در دوره الکترومکانیکی پس از اینکه اولین تلگراف ایجاد شد ارتباطات به شدت رشد چشمگیری کرد. ساموئل مورس در اوایل دهه 1830 مسئول کد مورس بود. بلافاصله پس از آن تلفن اختراع شد که هنوز هم یک ابزار محبوب برای ارتباط به شمار می رود. در اواخر دهه 1800 اولین رادیو طراحی و ساخته شد و تمام اینها گام های مهمی بود که موجب ظهور تکنولوژی های جدید شد که امروزه در نهایت به سیستم های فناوری اطلاعات تبدیل شده است. تصویر زیر یک نمونه از اختراعات دوره الکترومکانیکی به شمار می رود.

 • دوره الکترونیکی

این دوره ما است که در حال حاضر زندگی می کنیم و در سال 1940 با ایجاد اولین کامپیوتر آغاز شد. یکی از اولین سیستم های کامپیوتری کاملا کاربردی ENIAC بود و آن اولین کامپیوتر با سرعت بالا بود. این سیستم به طور خاص برای ارتش ایالات متحده جهت جداول شلیک توپخانه طراحی شده بود. این کامپیوتر یک ماشین بزرگ بود که به 680 فوت فضا نیاز داشت و مجموع وزن آن 30 تن بود. تصویر زیر یک نمونه از دوره الکترونیکی به شمار می آید.

 • دوره اطلاعات و اینترنت

عصر اطلاعات که با ظهور رایانه های الکترونیکی ایجاد شده است، با تغییر از صنعت سنتی به اقتصاد مبتنی بر دیجیتال سازی اطلاعات، مشخص می شود. شروع عصر اطلاعات با انقلاب دیجیتال همراه است، همانطور که انقلاب صنعتی نشانه آغاز عصر صنعتی است. اینترنت به معنی فناوری مدرن به عنوان یک شبکه گسترده است که می تواند بین کامپیوترها به هم متصل ارتباط برقرار کرده و به مبادله داده ها بپردازد. به دلیل عدم تمرکز زدایی، اینترنت در یک رویداد  خاص نمیتواند کاملا تخریب شود. اگرچه اینترنت از سال 1969 تا کنون وجود داشته است اما اختراع شبکه جهانی وب در سال 1989 توسط دانشمند انگلیسی بریتانیایی تیم برنرز لی و معرفی آن در سال 1991 بود که اینترنت به یک شبکه قابل دسترس و جهانی تبدیل شد. تصویر زیر نقشه شبکه جهانی اینترنت را نشان می دهد.

کاربردهای فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات تأثیر عمده ای بر جنبه های مختلف کسب و کار داشته است. بیایید نگاهی به برخی از این ها در اینجا بیاندازیم.

 • محاسبات ابری یا رایانش ابری

مفهوم محاسبات ابری به دلیل بهره وری بالا در عملیات تجاری بسیار در میان کسب و کارها محبوب است. محاسبات ابر با بهره گیری از فناوری اطلاعات چابکی بهبود یافته و مدیریت زمان و زمان کسب و کارها را فراهم می کند. در شرایط فعلی به طور فزاینده، کسب و کار ها به ابر تغییر می یابند تا مزایای بسیاری را به دست آورند. پیش بینی شده است که بیش از 1 تریلیون دلار در هزینه های فناوری اطلاعات توسط انتقال کسب و کار به ابر تا سال 2020 تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. با توجه به تحلیلی که در موسسه گارتنر صورت گرفته است، اشاره شده که بازار سرویس ابرها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و در حال حاضر درصد قابل توجهی از کل هزینه های فناوری اطلاعات، کمک به ایجاد یک نسل جدید از راه اندازی و ارائه ابر است.

 • اتوماتیک کردن فرایندهای تجاری

امروزه جنبش فناوری اطلاعات در جهت افزایش اتوماسیون و اتوماتیک کردن فرآیندهای کسب و کار در طول سال ها تقویت شده است. این بهبود کارایی و گردش کار را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. فناوری اطلاعات کمک می کند تا در توسعه فرآیندهای خودکار برای کسب و کار چالش ها مرتفع شود. این نه تنها به کاهش هزینه عملیات کمک می کند بلکه موجب صرفه جویی در وقت نیز می شود. زمان ذخیره شده را می توان برای تمرکز روی کارهای دیگر استفاده کرد، بنابراین به طور قابل توجهی سرعت بخشیدن به فرایندهای تجاری را افزایش می دهد. فرآیندهایی مانند صورتحساب، معیارهای ردیابی، جمع آوری اطلاعات مشتری، نظارت بر فرآیندهای خاص و غیره می توانند به آسانی خودکار شوند. نرم افزارهای اتوماسیون متعددی وجود دارد که می تواند برای این منظور مورد استفاده قرار گیرد.

 • دورکاری

پیاده سازی فناوری اطلاعات توانایی دسترسی از راه دور به شبکه شرکت شما را فراهم می کند. در نتیجه، کارکنان را قادر می سازد که کار را انجام دهند، حتی اگر از لحاظ جسمی در محل کار حضور نداشته باشند، چنین چابکی مزایای زیادی دارد و این عمل منجر شده که فناوری اطلاعات محبوبیت زیادی به دست آورد. در واقع، با توجه به منابع دولت فدرال ایالات متحده، 47 درصد از کارکنان واجد شرایط کار از راه دور هستند.

 • فناوری موبایل

با افزایش محبوبیت فناوری اطلاعات، پیاده سازی تکنولوژی تلفن همراه به سرعت در حال رشد است به طوری که امروزه هر شخصی قادر است از طریق موبایل اکثر فعالیت های روزمره خود را انجام دهد. به طور مثال حسابداری شخصی، بازی، مجازی سازی، اتصال به سیستم های راه دور، Internet Browsing، فعالیت های تجاری، شبکه های اجتماعی و غیره به راحتی از طریق موبایل قابل انجام است. فناوری موبایل، ارتباطات تجاری را به سطح کاملا جدیدی بدل می کند. فناوری موبایل به طور قابل توجهی بهبود بهره وری در محل کار را افزایش می دهد. راه های متعددی برای ادغام فناوری تلفن همراه و مویایل در محل کار وجود دارد که استفاده از شبکه اجتماعی جهت انجام مکاتبات یکی از این موارد به شمار می آید.

 • حفاظت اطلاعات

هر سازمان یا شرکت حداقل یک پایگاه داده که حاوی اطلاعات مختلف مربوط به معاملات کسب و کار، جزئیات مشتری و غیره است را دارد. چنین اطلاعاتی برای یک کسب و کار بسیار ارزشمند است و اگر از دست رفته باشد می تواند بسیاری از مسائل قانونی را به همراه داشته باشد و حتی منجر به شکست کسب و کار شود. این جا است که فناوری اطلاعات نقش کلیدی را ایفا می کند. فناوری اطلاعات منابع مناسب برای ذخیره اطلاعات را به گونه ای فراهم می کند که حداکثر امنیت را تضمین کند. در همین راستا سیستم های ذخیره سازی مجازی می توانند اطلاعات را با اجازه دادن به تعداد محدودی از کاربران برای دسترسی به آنها حفظ کنند. بنابراین فناوری اطلاعات در حفظ یکپارچگی، دسترسی پذیری و محرمانگی کسب و کار کمک زیادی می کند.

 • ارائه رضایت مشتری

تجربه و رضایت مشتری جنبه های مهمی برای همه شرکت ها و سازمان دارد. کلید رضایت مشتری یک تیم قوی پشتیبانی نسب به مشتری و در دسترس بودن آن به منظور تامین نیازهای مشتریان است. فناوری اطلاعات بهترین ابزار برای برقراری ارتباط با مشتریان و حل مشکلات آنها در زمان واقعی را فراهم می کند. این امکانات مانند ایمیل، رسانه ها و شبکه های اجتماعی و سایر سیستم عامل های پیام رسانی مسیر را برای این منظور باز کرده است. مشتری پایه و اساس رشد یک کسب و کار است. بنابراین از امکاناتی که فناوری اطلاعات در این راستا ارائه کرده است بایستی به طور کامل استفاده نمود که مشتریان با کمترین زحمت از کالا یا خدمات سازمان و شرکت استفاده کنند.

 • مدیریت منابع

یک کسب و کار دارای منابع مختلف است. این ممکن است شامل منابع مالی، منابع انسانی و غیره باشد. برای سازمان های بزرگ، مدیریت منابع بسیار دشوار است. فناوری اطلاعات نقش مهمی در مدیریت این منابع با ارائه طیف گسترده ای از راه حل های قابل اجرا، دارد. به عنوان مثال، ادغام برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) کارایی فرآیندهای کسب و کار مختلف را بهبود بخشیده است. ERP یک نرم افزار مدیریت کسب و کار است که یک سازمان را قادر می سازد از مجموعه برنامه های یکپارچه استفاده کند تا بتواند عملیات مختلف کسب و کار را به صورت خودکار مدیریت کند. فناوری اطلاعات در هسته این نرم افزار قرار دارد. پیاده سازی ERP پیشرفت خیلی زیادی دارد و کسب و کارهای بیشتری را به کار می گیرد تا فرآیندهای کسب و کار خاص بدون هیچ مشکلی اجرا شوند.

 • نرم افزارهای متن باز

فناوری اطلاعات راه را برای نرم افزارهای مختلف متن باز یا منبع باز فراهم کرده است که اجازه استفاده آزاد از ابزارهای خاص برای سازمان های مختلف را می دهد. مزیت اصلی نرم افزار منبع باز انعطاف پذیری آن است. این اجازه را می دهد تا تغییرات در کد منبع انجام شود. این به این معنی است که شما باید امکانات خود را با توجه به نیازهای خود سفارشی سازی کنید. تقریبا هر نرم افزاری که کسب و کارها از آن استفاده می کنند، دارای انواع کد منبع باز هستند که در اینترنت به طور گسترده در دسترس هستند. استفاده از این امر می تواند مزایای متعددی را در کاهش هزینه ها داشته باشد. افزایش استفاده از فناوری اطلاعات، مزایای رقابتی را برای کسب و کارها به ارمغان آورده است. مهمترین مسئله این است که چگونه کسب و کارها از این فناوری استفاده می کنند تا سود خود را به حداکثر برسانند و موفقیت های طولانی مدت را تامین کنند.

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان منتشر نخواهد شد.