الگوریتم های جستجو در موتورهای جستجو

همه بخش های موتور جستجو مهم هستند اما الگوریتم جستجو قسمتی است که بر روی هر چیزی کار می کند. به صورت دقیق تر الگوریتم جستجو اساس موتورهای جستجو هستند.
 
1- الگوریتم های جستجو

الگوریتم جستجو یک رویه حل مساله است که یک مساله را می گیرد و تعدادی از جواب های ممکن را ارزیابی می کند سپس راه حل را بر می گرداند. یک الگوریتم جستجو در موتور جستجو یک مساله را می گیرد (واژه یا عبارت مورد جستجو) و به داخل پایگاه داده ها که شامل کاتالوگ کلمات کلیدی و URL ها است منتقل می کند و بعد از آن عمل مقایسه را انجام می دهد سپس صفحاتی را که شامل کلمه یا عبارت مورد جستجو هستند یا صفحه ای را که به یک URL در صفحه ای دیگر اشاره می کند را بر می گرداند. به طور کلی الگوریتم جستجو به ازای هر درخواستی که از سمت کاربر دریافت می کند، پایگاه داده موتور جستجو را مورد بررسی قرار می دهد و نهایتا نزدیک ترین جواب از طریق واسط جستجو به کاربر نمایش داده می شود. الگوریتم های جستجو معمولا به سه دسته عظیم تقسیم می شوند: 1. الگوریتم های صفحه 2. الگوریتم های سایت سراسری 3. الگوریتم های سایت بسته.

1-1- الگوریتم های صفحه (On-Page Algorithms)

الگوریتم های صفحه الگوریتم هایی هستند که فاکتورهای صفحه را اندازه می گیرند، به عناصر یک صفحه نگاه می کنند که صفحه ارزش دیدن دارد یا خیر. در واقع این الگوریتم ها مانند یک کاربر که به صفحه رجوع می کند، صفحه مربوطه را آنالیز می کنند. بنابراین نحوه استفاده از کلمات کلیدی در محتوا روی این الگوریتم بسیار تاثیر گذار است. زیرا کلمات کلیدی باید با محتوای صفحه هماهنگی نزدیکی از لحاظ مفهومی داشته باشند.

الگوریتم صفحه بعضی از اجزایی را که کاربران قادر به دیدن آنها نیستند را بررسی می کند. متن یک صفحه وب شامل طراحی خاصی می باشد که مخصوص خزنده های وب است به طوری که متن صفحه متا تگ ها (برچسب های متا) نامیده می شوند. موقعی که خزنده وب، سایت شما را بررسی می کند، خزنده این برچسب های را که شما برای سایت تان تعریف کرده اید را جستجو می کند و براساس آنها نمایه سازی محتوای سایت انجام می شود. بنابراین توجه به این نکته که الگوریتم های صفحه تگ های سایت را بررسی می کنند بسیار حائز اهمیت است و تا حد امکان بایستی بهترین تگ ها را از لحاظ محتوایی و معنایی برای وب سایت در نظر گرفت.

2-1- الگوریتم های کل سایت (Whole-Site Algorithms)

اگرچه الگوریتم های صحفه کلمات و متون مرتبط با یک صفحه را بررسی می کنند اما الگوریتم های کل سایت، صفحات مرتبط با یک سایت را جستجو می کنند. برای مثال آیا محتوای یک صفحه خانگی به محتوای یک صفحه دیگر وابسته است؟ این یک فاکتور مهمی از دیدگاه کاربران است چونکه اگر کاربران از وب سایت شما یک چیزی را انتظار داشته باشند و سپس روی یک لینک کلیک کنند و نتایج نامربوطی از آن حاصل شود مسلما باعث نارضایتی کاربران می شود. بنابراین در الگوریتم های کل سایت صفحات مرتبط یک وب سایت به عنوان پارامتر اصلی در نظر گرفته می شود. به عبارت بهتر برای اطمینان از اینکه وب سایت شما آنچه را ادعا می کند دارا باشد الگوریتم کل سایت اجزای وب سایت را که به یکدیگر مرتبط هستند، جستجو می کند.

3-1- الگوریتم های خارج از سایت (Off-site algorithms)

مسلما تا به حال در مورد این نوع الگوریتم ها چیزهایی شنیده اید. در این نوع الگوریتم ها لینک های ورودی به وب سایت است که فاکتور رتبه بندی یک سایت را تشکیل می دهند و این به نوبه خود روی نرخ صفحه شما در بعضی از روش های نمایشی تاثیر خواهد گذاشت. یک لینک ورودی خوب به وب سایت، معادل است با یک امتیاز قابل اعتماد برای سایت. این لینک های ورودی به وب سایت نهایتا به افزایش امتیاز صفحه شما کمک خواهد کرد. بنابراین الگوریتم های خارج از سایت بیشتر روی لینک های ورودی به وب سایت تمرکز دارند و براساس نوع لینک های ورودی فاکتورهای امتیاز صفحات را به روز رسانی می کنند.

4-1- الگوریتم های اضافی

با در نظر گرفتن سه طبقه بندی اصلی از الگوریتم ها که در بخش فوق ذکر شد، ما قصد داریم شما را با الگوریتم های کوچکتر و تاثیر گذار که در وب سایت شما و نرخ صفحه های وب سهمی دارند آشنا کنیم.

1-4-1- جستجوی لیستی یا جستجوی فهرست: یک الگوریتم جستجوی لیستی، جستجوهایی را در میان یکسری داده خالص و مهم برای پیداکردن تنها یک کلید انجام می دهد. داده به روش خطی جستجو می شود و نتیجه جستجو لیستی یک جزء تنهایی است که از میان میلیونها وب سایت با صرف زمان زیادی برمی گرداند. در هر حال نتیجه جستجو محدود است.

2-4-1- جستجوی درختی: در این نوع الگوریتم فرایند جستجو از نود ریشه شروع و به سمت برگ های درخت ادامه پیدا می کند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید‌،‌ هر نود خودش چندین شاخه دارد و در فرایند جستجو نودهای هر شاخه بررسی می شوند.

3-4-1- جستجوی SQL: یکی از مشکلاتی که درخت جستجو دارد، در یک سبک سلسله مراتبی عمل می کند. یعنی اینکه از یک نقطه به نقطه ی دیگر می رود آن هم براساس رتبه داده های مورد جستجو. جستجو به روش SQL قادراست داده را با روش غیر سلسله مراتبی جستجو کند به طوری که داده می تواند در هر زیر مجموعه ای جستجو شود.

4-4-1- جستجوی آگاهانه: یک الگوریتم آگاهانه جواب خاصی را برای یک مسئله خاص در مجموعه داده های یک درخت جستجو می کند. جستجوی آگاهانه برخلاف نامش همیشه بهترین انتخاب برای جستجو در وب نیست، چون که ویژگی عمومی آن جستجوی پاسخ ها است.

5-4-1- جستجوی معکوس: این الگوریتم همه ی راه حل های ممکن را برای یک مسئله جستجو می کند. در واقع این نوع الگوریتم برای پیاده سازی در وب مشکل است، چون که راه حل های ممکن در یک کلمه یا عبارت روی وب نامحدود (بی نهایت) است و مقادیر داده ای بسیار زیاد می باشد.

6-4-1- جستجوی Constraint satisfaction: موقعی که شما روی وب یک کلمه یا عبارت را جستجو می کنید این الگوریتم اکثرا نیاز شما را برآورده می کند. دراین الگوریتم راه حل با یک مجموعه از محدودیت ها کشف می شود و مجموعه داده راه حل می تواند با روش های متفاوتی جستجو شود نه لزوما به روش خطی. این الگوریتم ها برای جستجو در وب سایت بسیار مفید هستند.

اینها فقط تعداد کمی از الگوریتم های جستجو بودند که در موتورهای جستجو به کار می روند. هر چند بیش ازیک الگوریتم در موتورهای جستجو به کار می رود. نکته کلیدی در ماکزیمم کردن نتایج موتور جستجو درک درستی از روش کارموتور جستجو است. فقط موقعی که شما این ها را بفهمید می توانید روش های ماکزیمم کردن استفاده از موتور جستجو را به کار ببرید. بنابراین شناخت این الگوریتم ها برای دارندگان وب سایت بسیار توصیه می شود.

نظر 1
  1. محمدرضا کاربر می‌گوید

    سلام
    جالب بود. تشکر از تیم کیهان نت

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان منتشر نخواهد شد.