آموزش نصب KVM در لینوکس + فیلم

اگر مدیر شبکه لینوکسی یا کاربر خانگی لینوکس هستید محدودیتی برای انجام کارهای مجازی سازی ندارید. به طوری که نیازی به استفاده از نرم‌افزارهای VMware یا VirtualBox برای ایجاد ماشین های مجازی (VM)‌ نیست. یکی از نرم افزهاری قدرتمند که در هسته لینوکس تعبیه شده است و می توان از آن استفاده کرد، KVM یا ماشین مجازی مبتنی بر هسته است.

ماشین مجازی مبتنی بر هسته (KVM) یک زیرساخت مجازی سازی برای هسته لینوکس است که آن را به یک hypervisor تبدیل می کند. این قابلیت در هسته نسخه 2.6.20 ادغام شد، که در تاریخ 5 فوریه 2007 منتشر شد.

طیف گسترده ای از سیستم عامل مهمان با KVM کار می کند، از جمله بسیاری از نسخه های لینوکس، BSD، سولاریس، ویندوز، Haiku، ReactOS، Plan 9، AROS Research Operating System و سیستم عامل Mac. علاوه بر این Android و Darwin 8.0.1، همراه با سایر سیستم عامل ها و نسخه های جدیدتر از این لیست با KVM سازگاری دارند.

برای مدیریت KVM بایستی در محیط ترمینال یا خط فرمان، دستورات لازم را جهت نصب و راه اندازی ماشین های مجازی اجرا کنید اما ممکن است که کار با ترمینال برای برخی از کاربران مشکل باشد. برای این منظور نرم افزار گرافیکی به نام Virt-Manager ارائه شده است که به کاربران امکان مدیریت راحت و آسان ماشین های مجازی را در محیط کاملا گرافیکی مهیا کرده است.

  • نحوه نصب KVM در توزیع های دبیان

KVM جهت نصب محدودیت های مدل CPU و معماری پلتفرم دارد که این موارد نیز بایستی قبل از نصب کنترل شود. بنابراین CPU سیستم باید سخت‌افزار مجازی‌سازی مانند Intel VT-x یا AMD-V را پشتیبانی ‌کند. جهت تست پشتیبانی سخت افزار مجازی سازی کافی است که دستور زیر را در ترمینال اجرا کنید.

root@ICTProC:~# egrep –color -i “svm|vmx” /proc/cpuinfo

VMX پرچم پردازنده اینتل است و SVM پرچم AMD است. اگر شما در خروجی VMX یا SVM مانند تصویر زیر مشاهده کردید، یعنی سخت افزار شما از مجازی سازی پشتیبانی می کند.

جهت نصب KVM بایستی دستور زیر را در ترمینال اجرا کنید

sudo apt-get install qemu-kvm libvirt-bin bridge-utils virt-manager ubuntu-vm-builder

بعد از نصب بسته های دستور فوق بایستی سیستم راه اندازی مجدد شود تا تنظیمات مربوطه اعمال گردد در غیر اینصورت امکان استفاده کامل از KVM وجود ندارد.

این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر پس از نصب خطای اتصال برای Virt-Manager صادر شود، نیاز است که بسته qemu را مانند دستور زیر نصب و راه اندازی کنید. لازم به ذکر است که اگر Virt-Manager با دستور sudo اجرا شود، خطای اتصال نیز قابل رفع است.

root@ICTProC:~# sudo apt-get install qemu

 

فیلم نحوه نصب KVM در لینوکس:

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان منتشر نخواهد شد.