آموزش نصب و راه اندازی VMware NSX v6.4 (جلسه اول) + فیلم

VMware NSX پلت فرم امنیتی و مجازی سازی شبکه است که پس از Nicira در سال 2012 به وجود آمد. این اقدام، VMware را به شبکه های نرم افزاری تعریف شده (SDN) و مجازی سازی توابع شبکه (NFV) هدایت کرد. در واقع VMware NSX به نوعی VMware SDN نیز است. در ادامه نوشتار فیلمی کوتاه از نحوه نصب VMware NSX روی VMware Workstation قابل مشاهده است. همچنین در این فیلم عملکرد و منوهای VMware NSX نیز تشریح شده است.

این راه حل، عملکردهای شبکه را از دستگاه های فیزیکی جدا می کند، به طوری که تمام عملکردهای سرورهای فیزیکی به صورت مجازی ارائه می شود. NSX به طور طبیعی ساختارهای شبکه سنتی را در فضای مجازی ایجاد می کند. این ساختارها شامل پورت ها، سوئیچ ها، روتر ها، فایروال ها و غیره می باشند.

وظیفه اصلی NSX، ایجاد و مدیریت شبکه‌ مجازی است. در واقع همانگونه که مجازی سازی برای سیستم عامل ها و سرورها انجام می شود با استفاده از NSX نیز می‌توان شبکه‌ای مجازی را ایجاد، ذخیره، حذف و بازیابی کرد. با NSX شبکه سازمان و دیتا سنتر بسیار منعطف و ایمن می شود و به راحتی می توان راهکارهای امن سازی مانند لینک های پشتیبان، امنیت سلسله مراتبی و غیره را انجام داد.

دو نسخه مختلف از NSX وجود دارد: NSX برای vSphere و NSX برای چند (Hypervisor (MH. به نظر می رسد که این دو در ادامه با یکدیگر ادغام شوند ولی مشخص نیست که اتفاق چه زمانی روی دهد. NSX برای vSphere در محیط های نرم افزارها و فریمورک های VMware اجرا می شود، در حالی که NSX برای MH در محیط های ابر که از استانداردهای متن باز مانند OpenStack استفاده می کنند طراحی شده است.

NSX چهار جزء دارد که این اجزا عبارتند از:
1. Cloud Consumption
2. Management Plane
3. Control Plane
4. Data Plane

فیلم نحوه نصب و راه اندازی NSX در VMware Workstation:

5 نظرات
 1. پویان کاربر می‌گوید

  سلام
  آیا برنامه ای برای ادامه این اموزش دارید؟

  1. کیهان نت کاربر می‌گوید

   سلام
   در آینده آموزش تمام بخش های NSX از طریق وب سایت منتشر خواهد شد.

 2. Mohammad کاربر می‌گوید

  پسورد NSX چی هست؟
  ممنون

  1. کیهان نت کاربر می‌گوید

   نام کاربری admin و پسورد هم default می باشد.

 3. sara کاربر می‌گوید

  خیلی اجمالی
  بدون توضیح
  بدون مثال
  اصلا مفید نبود

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان منتشر نخواهد شد.